2017-10-17     Antonii, Ignacego, Wiktora     "Nie depcz smutkowi po piętach bo się może odwrócić" - Autor nieznany    
Św. KingaZakon Sióstr KlarysekKlasztor starosądeckiGaleriaKontaktAktualnościUroczystości ku czci św. Kingi
Dowiedz się...

Pierwszym aktem zmierzającym do wyniesienia na ołtarze fundatorki klasztoru w Starym Sączu było zebranie opisów 21 cudów zdziałanych przez Boga za wstawiennictwem Kingi. Cuda te zostały spisane w latach 1307-1312, a więc niespełna dwadzieścia lat po śmierci Kingi. Krótkie i zwięzłe opisy cudów zostały sporządzone na podstawie zapisków klasztornych i zatytułowane: "Miracula Sanctae Kyngae". Dzieło to powstało w r. 1329.

Dowiedz się więcej...

Skrzynka intencji
Jeśli chciałbyś/chciałabyś polecić swoje intencje naszej modlitwie, wyślij je do skrzynki. Wszelkie umieszczone tam dane, nie będą nigdzie publikowane ani wykorzystywane.

Wyślij intencję...

Witamy serdecznie

Historia Starego Sącza, klasztoru sióstr klarysek i kościoła Trójcy Przenajświętszej ściśle się łączy z osobą świętej Kingi (1234-1292). Stary Sącz powstał co prawda nieco wcześniej, być może za czasów Bolesława Chrobrego, ale pierwszą zanotowaną datą jest rok 1257. Wtedy to książę Bolesław Wstydliwy przekazał na własność żonie, księżnie Kindze Ziemię Sądecką.

Drugą ważną datą dla tego miasta jest rok 1280, w którym Kinga ufundowała dwa klasztory: klarysek i franciszkanów. Prawie równocześnie, o w 1285 roku rozpoczęła się budowa kościoła Trójcy Przenajświętszej, który konsekrowano w 1332 roku. Liczne pożary sprawiły, że był on wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Zachował jednak charakter budowli gotyckiej o czym świadczy bryła świątyni oraz żebrowo-krzyżowe sklepienie prezbiterium i kaplicy pod krzyżem.

Bezpośrednia transmisja uroczystości z wnętrza kościoła:

Jesteśmy dostępni na YouTube: kliknij w link

[ Św. Kinga ] [ Zakon Sióstr Klarysek ] [ Klasztor starosądecki ] [ Galeria ] [ Kontakt ] [ Aktualności ] [ Uroczystości ku czci św. Kingi ]
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska